Evropa 2011

Evropský caravaning ve světovém měřítku

Světová hospodářská recese měla vliv na prodejní situaci obytných vozidel a významně ovlivnila dva největší trhy - Ameriku a Evropu. Pokles trhu v USA byl o 30 % za rok 2008, v roce 2009 prodej vozidel pro volný čas klesl o dalších 19,5 %.  

Evropě, která je druhým největšímsvětovým trhem, byl pokles v roce 2008 o 8,5 % ještě malý, ale v roce 2009 se zvýšil dále o 18,2 %.  Ve stejném období utrpěla pokles také Austrálie o 16,3 %, která obsadila ve světě třetí místo.  

Od roku 2010 došlo na americkém trhu k oživení na dvouciferný růst obdobně jako v Evropě.

Z celosvětového hlediska je stále severní Amerika v počtu obytných vozidel bezkonkurenčně na 1. místě. Obytná vozidla jsou na tomto kontinentu užívána nejen k rekreačnímu bydlení, ale ve speciálních úpravách i k trvalému rodinnému bydlení. Z těchto obytných vozidel vznikají na vybraných místech s povolením místních úřadů i celé vesnice s rozvodem médií, kanalizací a potřebnými službami.

Potěšitelné pro české zájemce o americká obytná vozidla je vstup firmy Forest River na český trh s nabídkou vozidel několika značek.

Zajímavostí je, že relativně vysoký podíl ve světové statistice mají i některé jednotlivé země – Japonsko, Jižní Afrika i malý Nový Zéland.

Jaká je situace v evropských zemích a také ČR není potřeba popisovat, tu jistě dobře známe i s velmi nízkým podílem ČR na prodeji obytných vozidel v Evropě, který činí necelé 1,0 %. O to více mrzí skutečnost, že někteří čeští zájemci o koupi obytného vozidla, které lze koupit i u nás, jezdí za nákupem do zahraničí.

 Bližší údaje uvádí níže uvedený přehled podílu nových obytných vozidel ve světě za rok 2009:
 

Celkové počty obytných vozidel v Evropě

- obytné automobily (ke dni 1.1.2011):                  1,384.500 kusů
- caravany (ke dni 1.1.2011):                                   4,022.700 kusů
Zdroj: průzkum Evropean Caravan Federation, ECF

Krátký ekonomický pohled na caravaning  

Mototuristika a zejména její největší oblast – caravaning je také velmi důležitým ekonomickým faktorem a jde jen o to, jak se státní správa stará o její rozvoj. Země s nejvyšším stupněm rozvoje cestovního ruchu, do kterého patří také mototuristika, mají i svého ministra pro cestovní ruch a jeho odvětví je bráno zcela vážně v rámci celého národního hospodářství a neslouží jen jako oficiální osoba pro zahajování akcí cestovního ruchu.

V ČR takové štěstí nemáme i přesto, že ČR je po Chorvatsku země, kde je nejvíce turistů – 12% z tzv. východních zemí, mezi které patří i ČR. Ten 12% potenciál není plně využíván k prospěchu celé země a na MMR ČR je jen odbor, který se cestovním ruchem cíleně ale do jisté míry neúčinně zabývá. Jak ukazuje níže uvedený přehled finančního obratu trhu obytných vozidel, je to ke škodě nás všech.

Bližší pohled na ekonomiku caravaningu poskytuje prezentace na jiném místě webových stránek sdružení OSCAR s uvedením zajímavých a konkrétních ekonomických ukazatelů.

Finanční obrat trhu obytných vozidel v Evropě v oblasti:

                                                                                                   Rok 2009                    Rok 2010

prodeje nových vozidel                                                       4.487 mld.                5,56 mld. €
prodeje ojetých vozidel                                                       4.394 mld.                5,40 mld. €
• prodeje příslušenství a doplňků                                      0,732 mld.                1,16 mld. €
poskytování servisu, oprav a údržby                               0,954 mld.                0,63 mld. €

Celkem                                                                                 10.567 mld.             12,40 mld. €

Uvedené informace jednoznačně ukazují, že stagnace trhu je ukončena a letos již údaje ve všech položkách stoupají a jsou tedy pro všechny zúčastněné přínosnější. Jediná položka, která je nižší, je výnos za servis a údržbu. Zdůvodnění tkví právě ve vyšším nákupu nových vozidel, u kterých je potřeba servisních úkonů v prvním období životnosti relativně nižší.

      

 EUROPEAN CARAVAN FEDERATION (ECF)

- je organizace jednotlivých národních sdružení výrobců obytných vozidel

- zpracovává a zveřejnuje obchodní údaje z oblasti odbytu caravanů a obytných automobilů

- spolupracuje s dalšími organizacemi, zaměřených na cestovní ruch ve spojitosti s caravaningem.

 

Tisknout


RSSRSS

Novinky

06. 04. 2017

Bude již 15. ročník CB 2017

Připravujeme již 15. ročník CB 2017 – přijeďte oslavit toto naše jubileum Již od ukončení loňského, dosud nejúspěšnějšího ročníku mezinárodního veletrhu obytných vozidel CARAVANING Brno, je připravován jubilejní 15. ročník této úspěšné akce. V návaznosti na letošní, konečně novelizovanou pražskou jarní výstavu obytných vozidel FOR CARAVAN, společně s pořadateli brněnského veletrhu členové sdružení OSCAR připravují pro návštěvníky opět plný pavilon modelů a typů obytných vozidel a je předpokládán rostoucí zájem o výstavní plochu. V minulém roce byla kapacita výstavní plochy pavilonu „P“ plně využita, proto společně s organizátory je připravována varianta využití dalšího pavilonu pro splnění požadavků vystavovatelů. Tímto bude nabídnuta návštěvníkům možnost shlédnout v dostatečně velkém prostoru novinky na rok 2018 ze sektoru obytných přívěsů a automobilů. Neustále rostoucí meziroční trend prodejů obou těchto kategorií obytných vozidel prokazuje zvyšující se zájem o tato rekreační vozidla.    Vystavovatelé oceňují u návštěvníků odbornější zájem o exponáty, který svědčí o tom, že i v době mobilní a internetové není nic lepšího, než vidět a poznat osobně exponáty. V návaznosti na to bude koncipován i pravidelný a tradiční doprovodný program pro nové i zkušené caravanisty. Pravidelným návštěvníkům nabídne OSCAR na své stránce i možnost získat prémiový vstup bezplatně a tím ocenit jejich zájem. Uprostřed stránky je informační banner s termínem veletrhu, tak si jej zaznamenejte do svého time-manažeru a přijeďte se podívat do Brna. Určitě to nebude ztracený a promarněný čas.

Archiv novinek

Kontaktní údaje

OSCAR - Sdružení dovozců obytných vozidel

Ing. Jan Bízik
Pernerova 168
530 02 Pardubice


+ 420 774 181 771© 2017, OSCAR - Sdružení dovozců obytných vozidel – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing