Zimní caravaning
je docela často podceňován. S kvalitní přípravou si můžete v karavanu nebo obytném autě užít nádherné zimní dny. Ať už se jedná o turistiku, lyžování či jiné zimní sporty nebo prohlídky měst, zimní dovolená v karavanu nebo obytném voze je skvělá i přes toto koronavirové období.
Zimní výbava
na zimní výjezdy obytným vozidlem je nutné přibalit další zimní výbavu mimo té povinné (zimních pneumatik od 1.11. do 31.3., příp. podle dopravních značek na komunikaci). Lopatka, smetáček a škrabka je samozřejmostí. Kromě toho budete potřebovat kvalitní startovací kabely, termofólie do oken nebo na celou přední část vozu, sněhové řetězy, nástavce na topení, suchý písek v kbelíku s víkem, zateplené pracovní rukavice a starou deku, kterou oceníte, když budete muset zalehnout na zem v případě poruchy. Doporučuji natrénovat si nasazování sněhových řetězů „nanečisto“ - následně v případě potřeby tato činnost bude pro Vás již jednodušší a rychlejší. Mimo toho si přibalte teplé deky a ložní prádlo, které zahřeje i v případě výpadku topení, příp. jej použijete při stání v koloně za nízkých teplot, vezměte si i dostatek pití a mějte dostatečnou zálohu paliva.
Správné rozložení hmotnosti na nápravy (jak přední, tak zadní i levá a pravá strana)
ujistěte se, zda hnací nápravy vozu (dle modelu přední nebo zadní) jsou dostatečně zatíženy. Kola na zatížené hnací nápravě mají lepší trakci a lépe zabírají na sněhu či ledu, zejména při rozjezdu. Na zimní sezónu doporučuji jemně zvýšit tlak v pneumatikách a při velkém poklesu vnější teploty dohustit na předepsaný tlak každou pneumatiku.
Včasná rezervace autocampů a parkovacích míst
Je možné, že v zimních měsících některé autocampy nebudou v provozu. Raději se předem informujte a rezervujte si místo. V případě stání na parkovištích pro obytná vozidla (stelpllatz), dojeďte na místo ideálně ještě za denního světla. Ověřte si současně možnost zapůjčení žebříku po napadnutí sněhu k jeho odstranění ze střechy, jinak si vezměte svůj lehký a skládací, pomocí kterého dosáhnete min. do půlky šířky střechy.
Pravidelně a před odjezdem odstraňte led a sníh z vozidla, vč. střechy
před každou jízdou odstraňte ze zrcátek, oken, světel, podběhů a střechy led a sníh. Opatrně s odstraňováním ledu ze střechy vozu – může dojít k poškození vnějšího pláště. V případě většího sněžení doporučuji průběžně sníh odstraňovat ze střechy vozu. Je to důležité i pro činnost slunečních panelů, jejichž povrch musí být čistý.
Rozehřejte motor - nevyjíždějte se studeným motorem
před jízdou nechejte chvíli (cca 1 min) rozehřát motor během na volnoběh. Není vhodné odjíždět z parkovacího místa ihned po nastartování, zvlášť když vůz stál delší dobu na jednom místě.
Jezděte se zvýšenou opatrností
zejména v zimním období se vyplatí jezdit s rozvahou, zkušenosti učí, jak je důležitá předvídavost a pozornost při sledování silničního provozu. Obzvláště na sněhu a ledu používejte brzdu a plyn s citem. Bezpečností odstupy od vozidla před vámi je ideální ztrojnásobit než při jízdě za sucha.
Zimní pneu
Nikdy nejezděte s letními pneumatikami v zimě. Používejte vždy zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 4 mm vždy na všech nápravách vozidla a také soupravy.
Důležité je i stáří pneumatik, max. do 4 let, jinak pneu ztrácí své vlastnosti. Pokud se rozhodnete pro celoroční pneu, nemůžete počítat s tím, že vyjedete každé stoupání.
Bezpečné stání
Vyvarujte se stání pod stromy, na kterých je hodně sněhu. Padající větve, sníh nebo kousky ledu mohou poškodit střechu nebo větrací otvory. Totéž platí o parkování vedle budov se šikmými střechami. Nezatahujte mechanickou ruční brzdu – zejména v mrazech ji nepoužívejte, může dojít k přimrznutí brzdových třmenů ke kotoučům.
Stabilizace střechy
V případě, že používáte markýzu, musíte ji dostatečně stabilizovat před poškozením sněhem a větrem. Průběžně odstraňujte velké vrstvy sněhu, ty by mohly promáčknout nebo jinak poškodit střechu. Vhodnější je zimní předsíňka s uzavřením.
Dostatečné větrání
Průběžně odhazujte lopatou sníh z pod obytného vozu nebo karavanu z důvodu zajištění dostatečného přívodu vzduchu a odvětrání plynových spotřebičů. Udržujte větrací otvory na boku a střeše vozidla vždy volné. Nikdy nesmí dojít k jejich ucpání – jinak hrozí nebezpečí udušení.
Přívodní kabel 230 V
Nepokládejte připojovací elektrický kabel pro 230 V nikdy na zem, mohl by přimrznout. Nechejte nepřetržitě temperovat topení a spuštěný bojler, aby se předešlo poškození mrazem. Zajistěte si topné spirály i do nádrží s odpadní vodou, aby nedošlo k jejímu zamrznutí (spirály by měly fungovat na proud z akumulátorů i na 230V).
Dostatek plynu v lahvích - topení
Zajistěte si dostatečné zásoby plynu. Počítejte s minimální spotřebou 3 kg/den. Prověřte, zda v láhvi je buď čistý propan, příp. je k propanu přimícháno minimálně 5% butanu. Při takovém složení je používání bezpečné i při arktických teplotách. Pokud máte topení na spalování nafty, je nutno dbát na bezpečný odvod spalin i při změně směru větru, aby nebyly zpětně nasávány do vnitřního ubytovacího prostoru vozidla Používáte-li výdech topení komínkem nad střechu, je nutno prodloužit komínek k tomu účelu dodávaným nástavcem, zabezpečujícím vyčnívání horní části komínku dostatečně vysoko, aby nebyl zapadán sněhem - jinak hrozí únik kysličníku uhelnatého dovnitř vozidla a až otrava tímto plynem bez zápachu.
Vlhkost ve voze
Udržujte vnitřek vozu co nejsušší. Mokré lyžařské oblečení je lépe sušit venku ve vytápěné zimní předsíni s pomocným topením nebo v sušárnách v autocampu. Dostatečně větrejte po použití sprchy nebo po vaření.
Zimní předsíňka s uzavíratelným vstupem
Tato rozšiřuje obytný prostor při zimním kempování. Ukládáme do ní na noc sportovní vybavení (nemáme-li garáž u OA), sušíme oblečení, boty apod. Na zem pokládáme rohožku nebo starý koberec a dbáme o to, aby při příchodu k vozidlu nenafoukal sníh dovnitř, nenanesli jsme sníh na botách, pokud se tak stalo, máte jistě po ruce koště k nápravě. Tím dosáhneme sucha ve vnitřním prostoru a můžeme předsíňku využít k výše popsanému cíli. Pokud ale je možnost sušit oblečení a obuv v sušárně autocampu, je to výhodnější.