Upravit stránku

V průběhu výstavy byla nejdiskutovanější otázkou změna mýtného systému od začátku prosince 2019, kdy začíná výběr mýta společnost CzechToll/SkyToll satelitním sledováním nových vozidlových palubních jednotek, které je potřeba ovšem do 30. 11. 2019 zaregistrovat na příslušném registračním místě do systému.

Kromě nového systému sledování vozidel nad 3,5 t nejvyšší povolené hmotnosti byla návštěvníky diskutovaná otázka platby mýtného pro obytné automobily (OA) stejné hmotnostní kategorie, když OA platí stejný poplatek, jako nejtěžší nákladní auta, navíc s 50% navýšením v pátek, kdy je pravidlem odjezd OA na víkend, příp. i jiné volnočasové aktivity rodin, které jsou největšími uživateli těchto vozidel.

ČR je ojedinělá ve svém způsobu výběru mýta od OA, ve vyspělých caravanistických zemích jsou totiž OA zařazena do samostatných kategorií, kde tarif zohledňuje hmotnost, rozměry a účel používání těchto vozidel. Na Slovensku např. platí OA za použití dálnice běžný poplatek prostřednictvím e-kuponu jako osobní automobily, pokud nepřeváží „zboží“.

Proto bylo sdružení OSCAR vyzváno caravanisty - uživateli OA k dalšímu jednání s MD ČR o změně plateb pro OA s nejvyšší povolenou hmotností nad 3,5 t. 

Vyřešení tohoto problému je požadováno i dovozci a prodejci těchto OA mimo sdružení, navíc za současného stavu se mnozí zahraniční caravanisté ČR vyhýbají právě z důvodu vysokých mýtných poplatků a velmi špatnému stavu komunikací, zejména dálnic. 

Tímto způsobem ČR nevyužívá plně možnou výhodu a polohu v centru Evropy, kterou lze využít k ekonomickému přínosu jak v regionech, tak i celostátně od pobývajících i projíždějících návštěvníků ČR.

Nahoru