Upravit stránku

Abyste si pobyt v přírodě s caravanem, nebo obytným automobilem vyzkoušeli, můžete si je i pronajmout. Půjčoven, které obytná auta nebo přívěsy nabízejí, je v Česku řada. S domečkem na kolech, v němž najdete veškerý komfort – pohodlné postele, jídelnu, plně vybavenou kuchyni s lednicí, vařičem, troubou i dřezem s teplou vodou a dokonce i koupelnu s WC, můžete procestovat minimálně celou republiku, nebo se ubytovat v některém z mnoha kempů a věnovat se svým koníčkům – turistice, cyklistice, in-line bruslení, windsurfingu, jachtingu a dalším.
 

Než se vydáte se svým caravanem (pod tímto pojmem lze uvažovat i obytný automobil) na dovolenou, naplánujte si dopředu, v jakých kempech se ubytujete. Existuje mapa kempů České republiky, Evropy i s jejich popisem. Některé jsou levné a poskytují jen základní služby. Pokud ale chcete, můžete se vydat i do kempu s úrovní čtyřhvězdičkového hotelu. I tak si ale při příjezdu projděte každý kemp pěšky a vyhledejte místo, kde byste se chtěli ubytovat. Neparkujte ale pod stromy, v dolíku, blízko břehu vodní nádrže nebo tekoucí vody. Zkontrolujte také úroveň sociálního zařízení a poskytovaných služeb. Ne vždycky totiž odpovídá tomu, co je psáno v průvodcích. Pozorně si také prohlédněte ceník a spočítejte cenu, abyste na závěr pobytu nebyli překvapeni. Prověřte také systém ochrany návštěvníků a ochranu majetku ubytovaných.

 

Pro příjemný pobyt nemusíte jezdit daleko od svého bydliště. Vyhledávejte kempy v poutavých lokalitách kolem turistických zajímavostí, kempy dobře vybavené a nepříliš plné. Když postavíte caravan do kempu, můžete procestovat široké okolí, navštívit pamětihodnosti i poznat přírodní krásy. Dovolenou nebo víkend v caravanu můžete strávit dokonce i v hlavním městě, kde v jeho okolí najdete víc než deset kempů.

 

Při výjezdu do zahraničí je nutno cestu velmi dobře připravit a nespoléhat se jen na navigaci, která kvalitní mapu nenahradí. Základní podmínkou je naprosto dokonalá příprava vozidla/el, jejich vybavení a technický stav. Obdobně to platí i o osobách a jejich vybavení, především jejím množstvím a hmotností. Při návštěvě exotických krajin je nutno absolvovat povinné očkování a další opatření, chránící zdraví cestovatelů. Důležité jsou i osobní doklady a vlastnictví cestovního pasu i pro země, kde by měl postačit občanský průkaz.

Do „výbavy“ řidičů musí patřit i dobrá znalost silničních předpisů navštívených zemí a hlavně jejich dodržování i daleko od domova, důležité je i cestovní pojištění osob a havarijní pojištění vozidla/el.  

 

Trendy ve vývoji a prodejích obytných vozidel


Dnes je možno vidět celou šíři sortimentu výrobců i prodejců - od miniaturních přívěsů pro dvě osoby přes klasické rodinné automobily a caravany až po obytné autobusy o několika pokojích. V běžné nabídce se objevují nástavby na terénní automobily, stejně jako speciální úpravy například pro cyklisty, horolezce, rybáře nebo pro mobilní kancelář. Prakticky všichni výrobci přicházejí na trh s nabídkou výrobků určených především pro rodiny, cestující s dětmi. Prostory pro hraní, bydlení a spaní dětí se nacházejí vepředu, vzadu i na bocích, lůžko je často víceúčelové, například ve formě rozkládací skříňky. Z interiéru zmizely ostré hrany a rohy, o které by se mohly děti poranit. Pro informaci je nejlepší návštěva specifikované odborné výstavy, jakou je v ČR Caravaning Brno, letos již s 16. ročníkem od 8. do 11.11.2018, kde návštěvník získá potřebné informace a osobně si prohlédne nejnovější modely.

Obecně platí, že důraz je kladen na variabilnost vnitřního prostoru a maximální komfort pro uživatele. Interiérové prvky včetně předních sedadel u obytných automobilů se posouvají, otáčejí a rozkládají s cílem co nejlepšího využití. Za vybavení kuchyněk by se nemusela stydět žádná moderní domácnost. Standardem jsou kvalitní tříhořákové plynové vařiče, sklokeramické a indukční varné desky. Dřezy jsou chráněny kryty z tvrzeného skla zarovnanými s pracovní deskou kuchyňské linky. Běžné jsou výsuvné a výklopné kontejnery na uložení potravin a nádobí, často s vnitřním osvětlením, stejně jako zabudovaná mikrovlnná trouba. I menší modely jsou vybavovány samostatnou toaletní kabinou s umyvadlem, sprchou a kazetovým WC s možností obsluhy zvenku. U luxusnějších výrobků pak můžeme vidět opravdové koupelny, obložené dřevem, s úložnými prostory i sedátkem. Co se týká použitých materiálů, kromě obvyklého plastu a textilu se stále častěji objevuje kvalitní dřevo, u dražších modelů nezřídka kombinované s kůží, kovem a sklem.

Samostatnou kapitolou jsou úložné prostory. Těch je při mobilním putování potřeba velké množství a konstruktéři se předhánějí v jejich důmyslném rozmístění, přístupnými z venku i zevnitř. Standardem se stal větší prostor - „garáž“ v zadní části pod lůžkem, kam je před jízdou možno uložit kolo, motocykl nebo u velkých obytných vozů dokonce malé auto. Při kempování po vyklizení zde může vzniknout ložnička pro jednu i více osob. Důležitým trendem u obytných automobilů je stále častější využívání dvojitých podlah. V obvykle vyhřívaném mezipatře se umísťují nádrže na vodu, topení, rozvody vody a plynu, jsou zde i prostory na odkládání rozměrnějších a těžších předmětů. Výhodou této konstrukce je i lepší tepelná izolace interiéru, zejména v zimním období. Užitečnou novinkou jsou i mobilní boční stěny, jejichž vysunutím se obytný prostor rozšíří i o více než jeden metr.
Na vysoké úrovni je veškeré technické vybavení obytných automobilů i caravanů. Bojlery na ohřev vody, topení se signalizací aktuálního stavu, čerpadla, ventilační systémy často kombinované s klimatizací, samostatné akumulátory, tomu všemu věnují výrobci značnou pozornost. Mezi běžnou výbavu patří rozvod audio i video signálu, takže stačí už jen zapojit příslušné zařízení a můžete sledovat své oblíbené programy i na cestách. Není problém připojit i satelit. Součástí elektrického systému jsou i bezpečnostní zařízení, chránící auto nebo caravan před vloupáním i únikem plynu. Zejména u obytných automobilů nabízejí výrobci palubní počítače, vnitřní televizní okruh ke sledování prostoru za vozidlem při couvání, satelitní navigaci a mnohé další lahůdky.

Moderní trendy se uplatňují zřetelně i při pohledu zvenku. Aerodynamické požadavky vedou k zaoblování hran a zešikmení čelních stěn, přesné lisování z plastických hmot dovoluje popustit uzdu fantazii. Některé modely jsou dílem špičkových designérských týmů. Ani barevnost se neomezuje jen na obvyklou bílou, v módě jsou abstraktní barevné vzory i celobarevné karoserie. Značná péče je věnována snižování hmotnosti a tím i hospodárnějšímu provozu, levnějším jízdám po zpoplatněných komunikacích, konstruktéři se proto snaží o využívání moderních odlehčených materiálů a zjednodušování nosné konstrukce, vše pro snížení aerodynamického odporu a hluku i spotřeby pohonných hmot .

Samostatnou kategorií jsou i velkoprostorové osobní automobily (dodávky a mikrobusy) přebudované pro obytné účely. Tento sortiment nabízejí hlavně značky Mercedes, VW, Ford, Renault či Fiat, letos nově přibyl i Hyundai. Vozidla mají buď zvýšenou, nebo zvedací střechu karoserie, aby byla dosažena potřebná pochůzná vnitřní výška. Lůžka zde vzniknou rozložením sedadel, nechybí kuchyňka a často ani toaletní kabinka. Do této kategorie patří i speciální obytná expediční vozidla na podvozcích terénních nákladních aut.

 

V roce 2016 době převládal u caravanistů nejen v ČR vyšší zájem o obytné automobily (prodáno nových 1125 ks) před caravany (nových majitelů bylo 623). Za rok 2017 je ale v ČR poměr opačný ve prospěch přívěsů (1097 ks), obytných automobilů, které jsou pro „dálkové“ cestování výhodnější než caravany s tažným vozidlem bylo nakoupeno 669 jednotek. Za poslední roky prodeje obytných vozidel v ČR trvale roste a v evropském měřítku český trh představuje 1,1% z celkového evropského prodeje. 

Příslušenství
Nedílnou součástí obytných automobilů a karavanů jsou i výrobci a prodejci nejrůznějších doplňků a nezbytností pro mobilní putování. K vidění je nepřeberné množství variabilních i pevných přístřešků, stínících markýz, předsíněk a stanů, včetně vtipně řešeného ministanu pro dvě osoby na střešní zahrádku osobního auta. Kempinkový nábytek v nejrůznějším materiálovém i barevném provedení, plastové, skleněné i kovové nádobí, venkovní grily, ale i mopedy, koloběžky či oblečení pro volný čas nebo součásti doplňkového technického vybavení, např. klimatizace, TV přístroje, satelity, solární panely apod.

Při zabudovávání a montáži dodatečného vybavení obytného vozidla musíme sledovat i jeho hmotnost a nepřekročit největší povolenou hmotnost podle dokumentace. Počítejte s tím, že výrobci počítají pro jednu osobu tzv. užitečnou hmotnost 100 kg. Překročení největší povolené hmotnosti je vážný dopravní přestupek, který může vést u řidiče až do vězení, policie po zjištění „přeložení“ vozidla toto odstavuje z provozu a v zahraničí někde i zabavuje. Před výjezdem si nejlépe vozidlo nechte zvážit, aby nakonec partner/ka nemusel/a vyjet jen v plavkách či bikinách nahoře“bez“, protože nic jiného se do hmotnostního limitu již nevejde.

Budete-li chtít poradit, Oscar a jeho členové jsou Vám k disposici, kontakty viz www.os-oscar.cz .

Nahoru