Upravit stránku
Předsíňkou lze vybavit i obytný automobil
Předsíňkou lze vybavit i obytný automobil
Zimní předsíňka pro caravan je používanější
Zimní předsíňka pro caravan je používanější

Právě dostatek prostoru je důležitý pro možnost uložení rozsáhlé zimní lyžařské, snowboardové či jiné výstroje a tomu příslušejícího oblečení, které je po ukončení sportovních výkonů na svazích či trasách většinou potřeba alespoň částečně usušit příp. vyvětrat a následně uložit.

Pevná střecha nad hlavou je zase důležitá proto, že na horách obvykle padá v zimě sníh a čím více, tím lépe. To ale neplatí pro střechy obytných vozidel, které jsou sice běžně pevné, ale jejich pevnost není nekonečná. Hmotnost sněhu, zejména toho mokrého, je v silné vrstvě na střeše obytného přívěsu či automobilu vysoká, téměř nekonečná. Je důležité ji udržovat na přijatelné úrovni, jinak může dojít až k prolomení střešní konstrukce. Z toho vyplývá povinnost čistit střechu od napadané sněhové vrstvy pravidelně po sněhové nadílce.

Pevnost střechy obytného vozidla můžeme zajistit zcela přijatelnými a lehce dosažitelnými prostředky, dostatek vnitřního a úložného prostoru je řešen buď konstrukcí – výsuvnými obytnými prostory anebo s pomocí stanových předsíněk. Je zde nutno ovšem podotknout, že není předsíňka jako předsíňka a s tou letní na horách moc štěstí neuděláte. Její konstrukce totiž neodpovídá zimnímu použití, proto výrobci pro příznivce zimního caravaningu vyrábí a dodávají předsíňky zimní nebo celoroční, protože ty zimní se dají používat i celý rok, na rozdíl od těch letních.

Zimní předsíňky jsou tedy předurčeny na hory, do sněhu, nízkých teplot v noci a vyšším teplotám ve dne, odolávají vysoké vlhkosti, mají vysokou pevnost použitých materiálů. 

Na první pohled poznáte zimní předsíňku podle více zkosené střechy, umožňující sklouznutí napadaného sněhu, nosná kostra je vyráběna z oceli nebo velmi kvalitních (a drahých) hliníkových slitin o větších průměrech trubek, protože nosná konstrukce na sebe umožňuje montáž doplňkových konstrukcí pro uložení lyží, snowboardů, saní a jiného zimního sportovního náčiní, stejně tak i sušení a uložení zimního oblečení a také lyžařských bot, v poslední době např. i noční uskladnění sněžného skútru.

Stavba předsíňky na místě pobytu
Stavba předsíňky na místě pobytu
Detail upevňovací konstrukce
Detail upevňovací konstrukce
Přední stěna předsíňky je ve dne průhledná, na noc má zaclonění
Přední stěna předsíňky je ve dne průhladná, na noc má zaclonění

Proto je vhodné před jejím pořízením uvážit, kolik osob bude v zimě v caravanu či obytném automobilu, kdo a jaký sport provozuje a jaká bude v rozpětí několika málo let perspektiva – zda přibude a kolik dětí, vnoučat apod.

Dalším rozlišujícím prvkem je totiž velikost předsíněk, jsou proti těm letním rozhodně rozměrově menší. Ty nejmenší jsou v rozměrech půdorysné plochy 1,5 x 1,5 m, vyrábí se však až do rozměrů 4 – 5 m délky a hloubky do 2,5 m. Při volbě rozměrů je nutno vzít v úvahu, zda bude předsíňka využita i k sušení oděvů a bot, v takovém případě je nutno počítat s místem na topení, přičemž předsíňku můžeme vytápět nejlépe přídavným plynovým katalytickým topením o výkonu cca 1,8 až 2 kW, který zajistí přiměřenou teplotu. Nesmíme zapomenout na větrání, aby byl zajištěn odvod vznikající vlhkosti a, což je pro topení důležitější, přívod dostatku vnějšího vzduchu pro hoření.

I v zimním období platí fyzikální zákony, tak je vhodné vzpomenout si na princip létání balónů na teplý vzduch – v horním prostoru předsíňky je tepleji než u země, proto boty a oděvy na sušení umístíme raději do vyšších "pater" a na zem uložíme předměty nebo suroviny, kterým nevadí nízké teploty.

Pokud slouží obytné vozidlo jako chata na kolech, vyplatí se několik věcí. Na zem předsíňky položit dřevěnou podlážku s nataženým starým kobercem, která dobře izoluje od chladu země a výrazně lépe se udržuje čistota vnitřku bez sněhu jeho vymetením mimo vnitřní prostor předsíňky. 

Současně je vhodné vyztužit střechu tak, aby tíhu napadaného sněhu nenesla jen tkanina střechy předsíňky, zejména v době nepřítomnosti osádky. Poslouží k tomu např. latě, pevnější fólie z UH apod. Zajistíme tím delší životnost nejnamáhanějšího dílu předsíňky. Postavenou předsíňku zajistíme a dobře upevníme k zemi i pomocným upevňovacím popruhem, aby odolávala i silnějšímu větru, o který ani v zimě na horách není nouze. Obdobně můžeme zesílit i návětrnou stěnu předsíňky.

Obytná vozidla stavíme do pozice tak, aby větru čelila čelní, příp. zadní plocha, protože má menší plochu, než bok vozidla a proto lépe odolává i silnému větru a je velmi těžko jej i silným větrem převrátit. 

Současně i předsíňka bude menší překážkou pro vítr. V ČR fouká vítr převážně ze západu, tak stačí si podle kompasu najít místo a směr postavení OV.

V článku s 33 tipy a triky pro zimní caravaning uvádím i další údaje a doporučení, jak zajistit bezpečný pobyt a využití předsíňky při pobytu na horách. Zejména dbáme na řádné ukotvení stěn a střechy předsíňky, úplné zavření vchodového otvoru, stažení clon oken na noc a zapnutí bezpečnostních prvků.

Ve vyhřívané předsíňce odkládáme lyže (snowboard) tak, aby nestály na zemi, ale visely a pod ně položíme plochou nádobu z UH na zachycení odkapávající vody z tajícího zbytku sněhu, jinak patky lyží mohou přimrznout a na podlaze bude za chvíli kluziště, kde hrozí i uklouznutí obyvatel vozidla.

Je nutno očistit povrch i okolí obytného přívěsu od sněhu
Je nutno očistit povrch i okolí obytného přívěsu od sněhu

Koberec nebo podlahu předsíňky udržujeme beze sněhu, proto je dobré určit "zametací" služby, které zajistí, že nanesený nebo navátý sníh neroztaje a následně nezamrzne uvnitř. Hrozí jinak uklouznutí a možný úraz s vážnými následky. Pro lepší organizaci života je vhodné zajistit, aby se do OV a jeho předsíňky nenahrnulo najednou hodně lidí, ale aby jako první přišli ti nejmladší či nejstarší a po jejich ubytování ukončili invazi ostatní. Osádka se tak vyhne stresu a bude zachována dobrá nálada ze svahu či lyžařské stopy.

Jak postupovat při výběru a koupi předsíňky?

 • Změřte rozměry stěny přívěsu nebo automobilu, na kterou se bude předsíňka montovat, zimní předsíňka se nemontuje stejně jako letní do celého obvodu caravanu, či OA
 • Zpracujte si podle výše uvedeného článku požadavky na předsíňku vč. barvy i podle počtu osob a ukládaného materiálu
 • Poraďte se u kvalifikovaného odborného autorizovaného prodejce nebo výrobce (jsou i u nás)
 • Slaďte individuální požadavky na užití s nabídkou a proveďte výběr druhu, typu a velikosti předsíňky
 • Srovnejte možnosti v nabídce kvality a ceny od více dodavatelů
 • Po výběru předsíňky si nechejte vybraný výrobek předvést v rozloženém stavu a posuďte vhodnost výrobku včetně variabilnosti konstrukce a možností doplnění příslušenstvím
 • Prohlédněte si shodnost montážního systému předsíňky a vozidla
 • Prohlédněte si nabídnuté možnosti rozšíření a varianty využití pro zimu i příp. pro léto
 • Ověřte způsob větrání a možnosti zabudování dodatečného topení, jakého druhu a příkonu
 • Způsob vstupu do předsíňky, nejlépe z boční stravy, blízké vstupu do vozidla, jeho umístění, ovládání, uzavírání i uzamykání v závislosti na velikost přístřešku
 • Možnosti zvláštní výbavy, podlážky, výztuhy střechy, větrání, uzamčení a dalších doplňků
 • Zkontrolujte podmínky záručního a pozáručního servisu a jeho podmínky
 • Ověřte standardní výbavu včetně clon proti větru, zaclonění mezery mezi podlahou vozidla a zemí, zastínění pneumatik proti slunečnímu svitu, počty a druh upevňovacích kolíků, umístění upevňovacích kroužků na stěnách předsíňky, vzájemné spojení jejich stěn, šroubové či jiná spojení v konstrukci, náhradní kování a přepravní pytle na předsíňku a konstrukci, hmotnost
 • Před převzetím balení a jeho obsah zkontrolujte úplnost, až poté zaplaťte a převezměte doklady ke koupi vč. potvrzeného záručního listu a návodu k použití v češtině (říká to platný zákon)
 • Před prvním použitím sami sestavte předsíňku na zkoušku vč. vozidla, a pokud tak již není, označte si jednotlivé díly konstrukce, patřící k sobě, čísly nebo texty, abyste při stavbě nemuseli experimentovat za vánice.
 • Zvažte, co si koupíte, protože zimní předsíňku můžete použít i v létě, ale letní v zimě nikoli.
Zimní předsíňka použitá v zimě
Zimní předsíňka použitá v zimě
Zimní předsíňka, použitá v létě
Zimní předsíňka, použitá v létě

Do předsíňky můžeme předepsaným způsobem odborně zabudovat i osvětlení (pokud nepostačuje původní), aby v zimě a ještě ve tmě nebylo nutno používat svíčky nebo dokonce zápalky či zapalovače, při neopatrném jednání by pak mohlo být v tábořišti vidět jako ve dne – na váš účet pochopitelně. Vyplatí se i uložit do předsíňky hasicí přístroj, min. o hmotnosti 2 kg a poučit všechny o jeho použití.

Doporučuji ještě vozit sebou i suchý písek na protiskluzové použití u hnané nápravy v případě nutnosti rozjezdu nabo výjezdu na kluzké vozovce za jízdy do místa pobytu, nebo na posyp příp. vytvořené skluzavky v předsíni.

Nejlepší pro tento účel je plastový kbelík s víkem - udrží písek suchý. O vlastnictví lopatky na úklid sněhu okolo vozidla není snad potřeba ani psát.

Osádku je nutno naučit také rychlé opuštění obytného vozidlA a předsíňky pro případ vzniku mimořádné události!

Bydlíte-li v dobrém autocampingu, jistě budete mít možnost sušit garderobu v jeho sušárně. Dávejte pozor, kde ten camping je – za našimi nebo před našimi hranicemi. Podle toho buď budete či nebudete mít suché vybavení následující den k dispozici. Je mi líto, ale stále u nás platí "co je doma, to se počítá".

Během pobytu na místě a při sportování nebo procházkách je nutno dbát na ochranu organizmu před působením nízkých zimních teplot, před podchlazením - hypotermií. pokud nebude lidské tělo dobře chráněno suchým oděvem i prádlem, může dojít až k omrzlinám, končících někdy i fatálními následky, hlavně pro málo chráněné končetiny.

Vnějším projevem začínající hypotermie je pobledlá pokožka, třesavka, nejdříve rukou, pomalá a nesrozumitelná mluva až iracionální jednání. Postižený často zakopává, upadá do letargie, objevují se svalové křeče, mdloby někdy dokonce pocity tepla a postižený si chce svléknout i oděv.

Následně se zpomaluje dýchání a srdeční činnost a chladem postižená osoba upadá do bezvědomí.

Pokud v této fázi není poskytnuta lékařská pomoc, již pomoci není. Drsné, ale skutečné.

Tyto informace uvádím jako upozornění, ne jako prostředek na strašení!

 

Přeji vám, aby se zimní předsíňkou k těmto věcem nedocházelo.

Nahoru