Upravit stránku

Hlavní zásady defenzivní jízdy

Zvýšení bezpečnosti silničního provozu lze zajistit především změnou našeho chování za volantem. I přes neustálé zpřísňování postihů za chybné a nevhodné chování v silničním provozu, stále častější preventivní akce Policie ČR, tak musí každý začít především sám u sebe. S lítostí se musíme dívat na stále vyšší čísla o vzniklých nehodách na silnicích, dálnicích, železničních přejezdech i ve městech na křižovatkách. Převažují chyby řidičů, kteří nedbají na základní pravidla bezpečné jízdy - tzv defenzivní způsob řízení vozidel. Defenzivní jízda není jízdou pomalou, jak si mnoho řidičů myslí.Jjde ale o dodržování několika praxí prověřených zásad, jejichž výsledkem je bezpečná a přiměřeně rychlá jízda bez zvláštních událostí v provozu na komunikacích.

Zimní caravaning - jízda s obytným automobilem a caravanem na místo pobytu

Máte-li v plánu jet s caravanem na zimu na hory, je nejlepší zvolit termín přepravy na zimní místo ještě před tím, než napadne sníh a silnice budou mít zhoršenou sjízdnost. Někteří se však mohou k zimnímu caravaningu rozhodnout i později, kdy již silnice jsou pod sněhem.

I za těchto podmínek lze na hory s obytným automobilem a s caravanem dojet. Ovšem jen tehdy, dodržíme-li zásady bezpečné jízdy. Zimní jízdy, která je poněkud jiná než ta letní. Některé silnice na horách jsou užší, do kopce i z kopce hůře sjízdné a některé jsou i uzavřené pro jízdu s caravanem i obytným autem.

Zimní caravaning - technické podmínky

Letošní zimní období je svým průběhem velmi příznivé pro zimní aktivity všeho druhu, nejlépe někde v horském prostředí s výbornými podmínkami pro zimní sporty, ale i pro obyčejné zimní procházky pěšky anebo na běžkách.

V současné době je již mnoho caravanistů, kteří tráví svůj volný čas v zimním období ve vlastním (příp. vypůjčeném) obytném přívěsu (caravanu) nebo obytném automobilu (OA) někde na horách při zimním sportování a radovánkách. Právě pro ně přinášíme několik článků o zimním caravaningu.

33 tipů a triků pro zimní caravaning

Pro vaši jistotu v zimě a ještě v caravanu či obytném automobilu (dále v obytném vozidle - OV) přináším několik, přesně třiatřicet užitečných tipů a triků na zimní caravaning. Pro někoho to bude nové, pro jiného k opakování, které vám připomene, na co byste před odjezdem neměli zapomenout. Tentokrát to bude bez obrázků.

Zimní caravaning - stanové předsíňky (předstany)

Zimní caravaning je v současné době již běžným způsobem provozování zimní dovolené v levnějším a hlavně domácím prostředí vlastního mobilního příbytku, který můžeme přesunovat na místo, kde se nám zimní podmínky i okolí líbí nejvíce. Tuto možnost postrádají majitelé horských chat a chalup, kteří zase na rozdíl od mobilních caravanistů nepostrádají důležitou okolnost zimního pobytu na horách v dané „své“ lokalitě a dostatek vnitřního prostoru a pevnou střechu nad hlavou.

Záchranná ulička podruhé a nyní nově

Mohu s radostí konstatovat, že čeští řidiči konečně vstoupí dnem 1. 10. 2018 do Evropy i na víceproudých komunikacích, tedy dálnicích, rychlostních komunikacích i víceproudých silnicích v jednom směru jízdy. Asi se zeptáte jak a proč? Není to složité - naši členové Parlamentu ČR, tedy poslanci a senátoři s panem prezidentem konečně přišli na to, že je vhodné převzít do naši legislativy něco, co se dlouhodobě osvědčilo za našimi republikovými humny. Od uvedeného dne budeme jako řidiči utvářet velmi důležitou komunikaci - záchrannou uličku - stejně, jako v jiných motoristicky vyspělých zemích a přispějeme tak k jednotnému systému vytvoření podmínek pro poskytnutí pomoci potřebným při mimořádné události na zmíněných komunikacích s více pruhy.

Jízda na dovolenou s obytným vozidlem

Rozhodnete-li se po zralé úvaze, že využijete dovolenou k cestě mimo „svá humna“, nezbývá, než se na to řádně připravit v závislosti na tom, jak daleká je vaše plánovaná cesta „za hranice všedních dnů“. Druhou otázkou je, jak tu plánovanou cestu vykonáte, u caravanistů je i to jasné.

Nutnost jízdy z domova do cílového místa a zpět je tou druhou, náročnější stranou caravaningu. Nemějte strach, zvládnout to jde určitě i dobře. Ovšem za dodržení určitých pravidel!

Pokud byste vyrazili na cestu s „cestovkou“ (autobusem, vlakem příp. vzduchem), jistě by cesta nebyla ani z poloviny tak příjemná, jako s caravanem či obytným automobilem.

Caravanisté, na rozdíl od již zmíněných cestovkářů, mají možnost si upravit svůj cestovní režim velmi individuálně při zajištění vysoké bezpečnosti a pohodlí cestování ve vlastním nebo zapůjčeném mobilním zařízení. To je jedna z hlavních předností tohoto způsobu cestování, kdy se nemusíme tísnit dlouhé hodiny v (nečistém a neútulném) dopravním prostředku s často neznámými lidmi. Je známo, že ten, kdo strávil svoji dovolenou v obytném vozidle, již jinak na dovolenou nejezdí v létě i v zimě. Je to prostě životní styl, jehož psanými i nepsanými pravidly se řídí stále více a více lidí, zejména rodin s dětmi.

Základní pravidla defenzivní a bezpečné jízdy s obytným vozidlem

Myslíte, že návod na dodržování pravidel defenzivní jízdy znamená doporučování pomalé jízdy? Jste vedle jak ta jedle! Defenzivní jízda není jízda pomalá, naopak je svižná.

Defenzivní jízda znamená jízdu přesně podle konkrétních a aktuálních podmínek, tzn. s využitím všech možností provozní situace. Jízda tím bude plynulejší, bez kolon a nehod, zapříčiněných řidičskou nevědomostí a neukázněností. Aby to tak bylo, chovejte se na silnicích a dálnicích podle níže uvedených pravidel!

Pokud jste si caravan nebo obytný automobil půjčili a neznáte dobře zvláštnosti jejich užívání, dejte sedůkladně poučit od předávajícího odborníka a nestyďte se tuto skutečnost přiznat. NIKDO, kdo v těchto vozidlech nikdy nejel a nezná jejich obsluhu, nemůže jet na dovolenou v klidu a ve své nevědomosti může způsobit vážné následky, vyplývající ze zvláštností obsluhy soupravy tahače a caravanu a podobně i obytného auta.

Letní dovolená a její příprava

Letní dovolená je dlouho očekávané období roku, zejména pro rodiny s dětmi. Je to čas, kdy rodiče mohou vypustit z hlavy myšlenky na jinak rutinní činnosti z práce, děti se mohou plně soustředit jen na volný čas, který na dovolené rodičů tráví s nimi bez velkého omezení. I –náctiletí, pokud jedou s rodiči, jsou většinou rádi, že nemusí myslet na školní či studijní povinnosti a tak se plně věnují svému volnu.

Patříte-li mezi caravanisty a vyjíždíte na dovolenou kamkoli s caravanem nebo obytným autem, čeká vás jen poněkud méně příjemná činnostvypravit se se svým nebo půjčeným rekreačním vozidlem na silnice a dálnice, po kterých se dostanete do zvolené destinace.

Dostatečně včas před výjezdem si zopakujte naše pravidla silničního provozu a také té země, kam pojedete, zejména rychlosti, parkování, druhy paliva, měnu a způsoby plateb PH v hotovosti i kartou.

Jak zvládnete toto období před začátkem dovolené, je jen na Vás. Pokud se velmi dobře připravíte, bude cesta plynulá a pohodová, pokud přípravu nevykonáte O.K., mohou se vyskytnout i problémy.

Vidění a výhled z vozidla

Nemějte obavy, nebudu vykládat sny, ale obyčejnou realitu. Jednou ze základních pouček řidičské „abecedy“, kterou se učí již silniční elévové je zásada „vidět a být viděn“. Tato důležitá poučka platí neustále, je ale zřejmé, že se její důležitost zvyšuje zejména v  podzimním a zimním období, kdy je doba světla za den krátká.

V létě jsou noci relativně velmi krátké a tak je delší období dobré viditelnosti, denním světlem osvětlených silnic, parkovišť a dalších míst, jsou místa, kde jsou tzv. bílé noci – v létě je prostě vidět déle.

Přestože řidič vozidla přijímá vnější vjemy a informace nutné pro ovládání vozidla všemi svými smysly, ze všech nejdůležitější je zrak.

Zrakem přijímá řidič  (ale i další členové osádky) ty nejdůležitější informace o vozovce, počasí, vzdálenostech mezi vozidly, jedoucích vpředu i vzadu a na bocích vozidla v dalších jízdních pruzích. Zrakem sleduje i dopravní značení a další podněty, důležité pro řešení vzniklých situací. 

Nahoru